Czy Pracodawca Może Prowadzić Szkolenie Wstępne dla Pracowników?

Kwestia szkoleń wstępnych dla pracowników budzi wiele pytań i wątpliwości, zwłaszcza jeśli chodzi o to, kto powinien być odpowiedzialny za ich przeprowadzenie. Czy pracodawca może samodzielnie prowadzić tego typu szkolenia BHP? Czy konieczne jest skorzystanie z zewnętrznej firmy szkoleniowej? W dzisiejszym artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości i przyjrzeć się możliwościom, jakie mają pracodawcy w zakresie szkoleń wstępnych dla swoich pracowników.

Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom odpowiednie szkolenia wstępne BHP oraz ochrony przeciwpożarowej (PPOŻ) przed rozpoczęciem wykonywania pracy na danym stanowisku. Co więcej, pracownikom należy przekazać również informacje dotyczące ogólnych zagrożeń oraz zasad postępowania w sytuacjach awaryjnych.

Jeśli chodzi o pytanie, czy pracodawca może samodzielnie prowadzić szkolenia wstępne, odpowiedź brzmi: tak, ale pod pewnymi warunkami. Pracodawca musi posiadać odpowiednią wiedzę i kompetencje w zakresie BHP oraz PPOŻ, aby móc przekazać pracownikom niezbędną wiedzę. Ponadto szkolenia te muszą być przeprowadzane w sposób profesjonalny i zgodny z obowiązującymi przepisami.

Jednakże, jeśli pracodawca nie czuje się wystarczająco kompetentny lub nie ma czasu na przeprowadzenie kompleksowych szkoleń wstępnych, zawsze istnieje możliwość skorzystania z usług zewnętrznych firm szkoleniowych. Firmy te specjalizują się w przeprowadzaniu szkoleń z zakresu BHP i PPOŻ i mogą zapewnić kompleksowe szkolenia dostosowane do potrzeb konkretnej branży czy stanowiska pracy.

Warto podkreślić, że niezależnie od tego, czy szkolenia wstępne są prowadzone przez pracodawcę czy zewnętrzną firmę szkoleniową, ich celem jest zapewnienie pracownikom niezbędnej wiedzy i umiejętności, które pozwolą im bezpiecznie i skutecznie wykonywać swoje obowiązki na danym stanowisku pracy. Dlatego też należy zadbać o to, aby szkolenia były kompleksowe, profesjonalne i dostosowane do specyfiki danego miejsca pracy oraz rodzaju wykonywanych zadań.

Product

Szkolenie BHP dla pracodawców wykonujących zadania służby BHP

856 PLN 599 PLN - 30%

Poprzednia najniższa cena z ostatnich 30 dni: 599 PLN

Uzyskaj uprawnienia aby samodzielnie szkolić swoich pracowników.

Product

Szkolenie okresowe BHP online dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami

149 PLN 119 PLN - 20%

Poprzednia najniższa cena z ostatnich 30 dni: 119 PLN

Pracodawca, prezes, dyrektor, kierownik i cała reszta kadry.

Product

Metodyka instruktażu stanowiskowego - szkolenie online

81 PLN 65 PLN - 20%

Poprzednia najniższa cena z ostatnich 30 dni: 65 PLN

Wszystko o prowadzeniu instruktażu stanowiskowego.

 


ICE BHP
Internetowe Centrum Edukacji

Anna Sołtys
Koordynator ds. szkoleń, opiekun klienta
Tel:602 404 993
Email: szkolenia@icebhp.pl